Szürkehályog
A szürkehályog (katarakta) a visszafordítható vaksági okok vezető kórképe. A tünetek kialakulása az öregedés természetes folyamatának része, azonban egyéb tényezők (pl. gyógyszerek stb.) is hozzájárulhatnak akár fiatalabb korban történő kialakulásához.
A szemlencse elhomályosodásával járó állapot, a látásélességet fokozatosan rontja, homályos/ködös látásélességet eredményezve.
Tünetek
Homályos, elmosódott látásélesség
Gyengébb látásélesség szürkületben, sötétben
A színek elhalványulnak, sárgás árnyalatok kerülnek előtérbe
Gyakori szemüveg vagy kontaktlencse dioptriájának változtatása
Esetenként kettőslátás - egy szemre lokalizálódva - jelentkezhet
Oki tényezők
Öregedés: az életkor előrehaladtával a lencse fehérjéi összeállhatnak, megváltoztatva a struktúráját
Sérülések: a szem sérülései, valamint egyes műtétek növelhetik a katarakta kialakulásának kockázatát
Genetikai hajlam
Betegségek: cukorbetegség vagy egyéb anyagcsere-betegségek
Gyógyszerek, pl.: hosszútávon használt szteroidok
Sugárzás és UV-fény: fokozott napsugárzás vagy ionizáló sugárzás hatása
Kezelési lehetőségek
Tüneti kezelések
Fényviszonyok javítása
Szemüveg vagy kontaktlencse
Műtéti kezelések
Műtéti eljárás: leggyakrabban a phacoemulsificatio eljárást alkalmazzuk, ahol egy nagyon kicsi (2mm alatt) bemetszésen keresztül távolítjuk el az elszürkült lencsét és helyezzük be a műlencsét
Gyógyulás és kockázatok: a műtéti eljárás az esetek jelentős részében rövid időt vesz igénybe (kb. 10-15 perc) és ambuláns ellátásban elvégezhető;a műtéti kockázatok ugyan alacsonyak.
A műtéti beavatkozásról általánosságban elmondható, hogy sikeres, és jelentősen javítja a látásélességet. Az időben történő diagnózis és kezelés segíthet elkerülni a súlyos látáskárosodást.
Megelőzés
Tiszta lencse leszívás
A beavatkozás során a szem saját (természetes) lencséje kerül eltávolításra és prémium műlencsével történik a helyettesítés. Az eljárás általában azon pácienseknél kerül alkalmazásra, akik nem alkalmasak lézeres látásjavító műtétre, vagy olyan jelentős refrakciós hibájuk van, amit szemüveggel vagy kontaktlencsével nehéz korrigálni, illetve életkorukból kifolyólag (jellemzően 50 éves kor felett, pl. szemüveg viselése szükséges a képernyő tiszta látásához) a lencséjük elvesztette alkalmazkodó képességét.
Az eljárás menete megegyezik a szürkehályog műtét során végzett beavatkozásnak.
Az eljárás menete megegyezik a szürkehályog műtét során végzett beavatkozásnak.
A zöldhályogról
A zöldhályog (glaukóma) olyan betegségcsoportok összefoglaló elnevezése, melyeket a látás fokozatos, fájdalmatlan és visszafordíthatatlan romlása jellemez. A látásért felelős látóidegrostok károsodása mindaddig észrevétlen marad, még a kifejezett rostpusztulások ki nem alakulnak, mely akár a látás teljes elvesztését is eredményezheti.
A betegség korai diagnózisának felállításával, és a kórfolyamat előrehaladásának rendszeres ellenőrzésével a súlyos látáskárosodás - az esetek jelentős részében - megelőzhető.
A tudomány jelen állása szerint a glaukóma nem gyógyítható, a már kialakult károsodások visszafordíthatatlanok, de korai felismerésével és egyénre szabott kezeléssel a betegség előre haladása jelentős mértéke lassítható és a látás megóvható.
Műtéti eredmények minimál invazív technikával
Amennyiben sem a szemcseppes, sem a lézeres kezelés nem hozza meg a várt szemnyomás csökkentő hatást, műtéti úton növelhető a szemből távozó folyadék mennyisége, egy új elfolyási út létrehozásával. A szem belsejéből direkt a kötőhártya alá vezethető a plusz folyadék. Végstádiumú szemeken a csarnokvíz termelésért felelős sugártest fagyasztásával vagy lézerrel történő roncsolásával is lehet csökkenteni a szemnyomást.
A zöldhályog arany standard műtéti kezelése (trabeculectomia) mellett egyre több kevésbé invazív megoldás válik elérhetőve (pl. deep sclerectomia) és a legújabb innovációk révén megjelentek a minimál invazív beavatkozások (pl. PreserFlo). Akár konzervatív, akár műtéti megoldásokról beszélük a cél minden esetben a szemnyomás csökkentése és a látóideg károsodásának megelőzése.